جهانی برای همه

کمپین هلدینگ داتیس در حمایت از حیوانات  

 وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِی الأرْضِ وَلا طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلا أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ مَا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَابِ مِنْ شَیْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ 

و هر جنبنده ‏ای در زمین و هر پرنده‏ ای در هوا که به دو بال پرواز می ‏کند همگی طایفه‌هایی مانند شما (نوع بشر) هستند.

ما در کتاب (آفرینش، بیان) هیچ چیز را فروگذار نکردیم، آن گاه همه به سوی پروردگار خود محشور می‏ شوند. {سوره انعام آیه 38}


    طبیعت و محیط زیست، موهبتی خداوندی است که از مجموعه موجودات، منابع، چرخه هماهنگی که در اطرافمان وجود دارد و ادامه حیات به آن وابسته است تشکیل شده است. آلودگی محیط زیست برکیفیت و چرخه هماهنگ طبیعت اثر می گذارد و پیامدهای زیانباری برای زندگی انسان ها، حیوانات و گیاهان دارد. در جهان امروز، مسئله آلودگی، یکی از مهم ترین و حادترین مشکلات تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشمگیر است. روند بی‌رویه رشد جوامع بشری، دست درازی بیش از حد به منابع طبیعی و افزون‌خواهی انسان‌ها چهره طبیعت و زندگی موجودات زنده را رو به نابودی کشانده است. آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر زیادی در نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته چنان که اکنون از مهم‌ترین عوامل آسیب به محیط زیست شناخته می‌شود. فرهنگ حفاظت از محیط زیست و توجه به حفظ زندگی گیاهان و جانوران در ایران با وجود تلاش های انجام شده، هنوز به خوبی جا نیفتاده است و حتی در تعریف محیط زیست، بیشتر فضای سبز شهری، بوستان ها و درخت ها به ذهن شهروندان می‌رسد تا محیط زیست طبیعی که انسان در آن دخل و تصرف داشته و گونه های ارزشمندی چون یوز و عقاب طلایی و امثال آن را در معرض خطر قرار داده است. در این میان برخی افراد، فعالیت های زیست محیطی و حفاظت از آن که از سوی دیگران انجام می گیرد را نوعی تفریح و سرگرمی ‌قلمداد می‌کنند و فعالیت هایی مانند جمع‌آوری زباله‌ها از مناطق گردشگری طبیعی و یا کمک به حفاظت از حیوانات را با نگاهی تمسخرآمیز می‌نگرند؛ غافل از این حقیقت که همین تلاش هاست که به همه ما اجازه نفس کشیدن داده و به جانوران اجازه حیات می‌دهد. هجمه شکارچیان غیر مجاز به جانوران، تخریب زیستگاه های طبیعی توسط افراد ناآگاه، چرای غیر مجاز دام، ایجاد آلودگی در زمینه های مختلف از جمله آب، خاک، هوا و ایجاد تهدیدهای زیست محیطی در کنار عواملی چون خشکسالی، کانون های بحران گرد و غبار، تغییرات اقلیمی ‌و امثال آن، زیست جانوری، محیط‌زیست و در نتیجه حیات انسان را با تهدید مواجه کرده است.

    هلدینگ داتیس که همواره با شعار "به طبیعت برگردیم" فعالیت های متنوعی در راستای فرهنگ سازی و حمایت از محیط زیست انجام داده است؛ این بار پویشی در حمایت از حیوانات با نام "جهانی برای همه" را راه اندازی کرده است تا با بیان مسائل و مشکلات زیست محیطی و همچنین با نشان دادن تاثیر انسان در زندگی جانوران، نقشی در حمایت از حیات گونه های جانوری و در نگاه کلی حفظ محیط زیست داشته باشد.

این کمپین شامل اقداماتی نظیر:

*  برگزاری مسابقه ای با هشتگ #جهانی_برای_همه که در آن ما به معرفی روش هایی که می توان به وسیله ی آنها از حیوانات حمایت کرد و همچنین افراد و انجمن هایی که در این راستا فعالیت می کنند می پردازیم، این مسابقه چالش مهربانی با حیوانات را نیز در پی دارد که پیرو آن ما دوستان خود را به مهربانی و حمایت از حیوانات دعوت خواهیم کرد. پست های ارسالی که شامل عکس و فیلم از اقدامات مسئولانه می باشد با هشتگ #جهانی_برای_همه درج خواهند شد و پس از پایان مهلت برگزاری مسابقه به دقت بررسی و داوری خواهند شد و به برگزیدگان جوایز ارزنده ای اعطا خواهد شد.

*  حمایت از محیط زیست و حیوانات همواره ریشه در آموزه های مذهبی و ملی ما داشته است و ما از آغاز تا پایان این کمپین به انتشار پست هایی که شامل تصاویر و محتواهایی در راستای آموزش و یادآوری مسائل محیط زیستی می شود، خواهیم پرداخت.

* برگزاری رویدادهایی جهت ارائه ی راهکارهایی عملی که به حفاظت از محیط زیستمان کمک می کنند، که خود می توانند شامل جمع آوری زباله و ساخت و نصب لانه ی پرندگان و ... گردند.

روابط عمومی هلدینگ داتیس